Informacje,  Technologia informacyjna,  Zbieranie danych

Sprzęt komputerowy znany wszystkim czyli z jakiego rodzaju elementów i części zbudowane są obecne komputery.

Czym są komputery, powinny już wiedzieć nawet dzieciaki w szkole. Komputery stały się wszechobecne w życiu codziennym, używane są i do pracy, i do rozrywki. Lecz o ile prawie wszyscy wiedzą, jak wygląda komputer i jakie jest jego zastosowanie, to niewiele osób, oprócz pasjonatów, będzie wiedzieć, z jakich części tak naprawdę komputery się składają. Szczególnie, że ostatnie kilka lat to coraz większa popularność laptopów, tabletów i smartfonów, które tak naprawdę są pełnoprawnymi komputerami o mocy obliczeniowej wielokrotnie przewyższającej porządne komputery sprzed dwudziestu lat.

ekran laptopa

Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Główną różnicą między tradycyjnym komputerem składającym się z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w urządzeniach przenośnych wszystko zostało zintegrowane w jednym elemencie, a tablety oraz smartfony nie posiadają nawet klawiatur, a jedynie dotykowy ekran. Lecz mimo takich różnic te urządzenia działają w podobny sposób i posiadają analogiczne komponenty. Można zobaczyć je tutaj: słuchawki USB.

Tradycyjne komputery będą się składać z kilku głównych elementów. Zasadniczą częścią każdego urządzenia jest procesor z płytą główną. Procesor to to naprawdę mózg komputera, on realizuje wszystkie wyliczenia które wynikają z użytego programu. Płyta główna z kolei zarządza przesyłem informacji między wszystkimi komponentami, odbiera informacje z urządzeń zewnętrznych a także przesyła do nich dane uzyskane od jednostki sterującej. Aby procesor miał możliwość liczenia czegokolwiek, musi mieć dostęp do wewnętrznej pamięci. Służy ona do przechowywania instrukcji do wykonania i danych tymczasowych, po zgaszeniu sprzętu zawartość tej pamięci ginie.

Twarde dyski także są nośnikiem pamięci, ale na nich za to informacje nie są usuwane po wyłączeniu sprzętu. Na dyskach zapisywane są programy użytkowe, a także pliki ze zdjęciami filmami i muzyką. Do omówienia pozostały jeszcze elementy zewnętrzne, za pomocą jakich komputery komunikują się z otoczenie, a należą do nich monitory, klawiatury i myszy. W jaki sposób nie przepłacać za sprzęt? Zerknij –