Infrastruktura IT w firmie – czym jest projekt przetwarzania w chmurze oraz co powinno się wiedzieć na ten temat?

Przetwarzanie w chmurze to nazwa wywodząca się z języka angielskiego – Cloud computing, co dosłownie symbolizuje chmurę obliczeniową. Jest to pewien model przedstawiania i dostarczania marketingowego usług IT, a więc jest on precyzyjnie połączony z infrastrukturą IT w firmie. Dziś zdołamy wypunktować kilka bardzo znaczących, wręcz kluczowych założeń powiązanych z przetwarzaniem w chmurze.

Pierwszym z nich jest to, iż infrastruktura IT w firmie jest współdzielona, co oznacza, iż zdoła z niej korzystać jednocześnie multum różnorodnych Klientów. Platforma technologiczna, lub także aplikacje są więc dostępne dla większej grupy osób. Drugim ważkim założeniem jest to, że dostępne usługi są trafnie skalowane, co znaczy, że usługi te są bardzo elastyczne oraz nie istnieje limit wzrostu.

Następne założenie mówi o tym, że opłaty są związane z użytkowaniem danej usługi, to znaczy użytkownik nie musi płacić stałej opłaty za całość, ale opłaca każdą zużytą jednostkę, z jakiej korzysta w ustalonym czasie. Do tego ogromnym walorem przetwarzania w chmurze jest to, iż z tej usługi wolno współcześnie korzystać na całym świecie, ponieważ ma ona zasięg globalny. Aktualnie przetwarzanie w chmurze wolno podzielić na dwa rodzaje.

Jednym z nich jest chmura prywatna, natomiast drugim chmura publiczna. Chmura prywatna jest ofiarowana dla Klientów, którzy mają dostęp do oferowanych usług poprzez Internet czy też sieć prywatną. Z kolei chmura publiczna obejmuje

cloud

Autor: JD Hancock
Źródło: http://www.flickr.com

różnorodne usługi, które są oferowane dla wszystkich użytkowników Netu. Do tego zdołamy też wyróżnić chmury zewnętrze oraz wewnętrzne. Chmury zewnętrzne mogą być zarówno publiczne jak i prywatne, a ich usługi można bez problemu udostępniać w razie potrzeby innym Klientom lub firmom, natomiast chmury wewnętrzne proponują swoje usługi wyłącznie konkretnej firmie czy też przedsiębiorstwu.

Naturalnie na temat przetwarzania w chmurze bezspornie można by mówić jeszcze niesłychanie dużo, należałoby więc zasięgnąć większej dawki informacji tym temacie, przykładowo posługując się Netem. Bezsprzecznie bez problemu odkryjesz jeszcze sporo praktycznych informacji odnośnie przetwarzania w chmurze.