Najważniejsze elementy telemarketingu

Telemarketing jest jedną z głównych metod sprzedaży produktów i usług, w szczególności wykorzystywana wśród operatorów telefonii komórkowej oraz firm zajmujących się dostarczaniem internetu. Polega ona na przedstawianiu obecnym bądź przyszłym odbiorcom najnowszej promocji, w celu przedłużenia czasu świadczenia usług, bądź zdobycia nowych klientów. Pracownicy telefonii komórkowych oraz innych przedsiębiorstw oferujących tą metodą własne usługi nie posiadają często zaplecza technicznego pozwalającego na wdrażanie takich kroków marketingowych, dlatego zlecają tę czynność firmom z zewnątrz specjalizujących się w usługach związanych z telemarketingiem.

Jak się to robi?

telefon

Autor: Da Sal
Źródło: http://www.flickr.com

Pracownik rozmawiający z potencjalnym klientem musi mieć wolne ręce, żeby móc szybko i sprawnie używać komputera który ma dostęp do ważnych baz z danymi rozmówcy i detalami oferowanej usługi. Z tego powodu spółki zajmujące się tego rodzaju usługami nie wykorzystują tradycyjnych aparatów telefonicznych, a profesjonalnych zestawów słuchawkowych połączonych z komputerem. Komputer natomiast wykorzystuje inny niż standardowy protokół telekomunikacyjny do połączenia z klientem, noszący nazwę voip. Tego rodzaju działanie umożliwia firmom zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy, centrale voip na są bowiem równie skuteczne co cyfrowe lub analogowe centrale telefoniczne, są jednak od nich dużo mniej kosztowne. Znaczy to, że za niedużą cenę można stworzyć i skonfigurować bardzo dużo miejsc dla pracowników.Szkolenie pracownikówNiezwykle istotne jest odpowiednie wyszkolenie zatrudnionych, wbrew pozorom pozwala to zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Pracownik, jako że jest reprezentantem z reguły nielubianej przez klientów profesji, powinien być przede wszystkim bardzo kulturalny. Na szkoleniach telemarketerów uczy się zachowania w nerwowych i trudnych przypadkach, oraz rozmowy z trudnymi klientami. Każda rozmowa z klientem jest nagrywana, z tego powodu pracownik działający z ramienia dużej firmy nie może sobie pozwolić na niekulturalne postępowanie wobec rozmówcy.

Ten proponowany artykuł, który masz przed oczami, pokieruje Cię do wartościowych treści na opisywany temat – przeczytaj także inne artykuły posiadające równie trzymające w napięciu wpisy.

Nagrania telefonów mogą również służyć jako dowód jeśli według klienta oferta przedstawiona przez pracownika jest inna od posiadanej przez klienta i stanowią dla niego zabezpieczenie przy zawieraniu umowy przez telefon.