Jak kultura ma wpływ na nasze odbieranie najnowszych technologii? Jak to może wpływać na nasze życie?

Gdziekolwiek nie pojedziemy świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej tak samo. Mamy tu na myśli pewne sklepy, jakie są już praktycznie w każdym miejscu, identycznie zresztą restauracje. Tak działa globalizacja, i chociaż możemy tego nie preferować, to niekiedy jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, które znamy choć jesteśmy na drugim końcu świata. Pomimo tego są określone różnice, jakie wpływają na to, że każde miejsce na świecie jest trochę inne.

To zachowania kulturowe powodują, że tak faktycznie jest. Bez względu na to, czy jemy w tych samych miejscach, a może mamy identyczne przyzwyczajenia, kiedy kupujemy w internecie, to jednakże każdy pochodzi z odmiennej kultury, z innego kraju i rodziny. Mogą się więc konkretne zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się przeważnie jedną i ona najbardziej wpływa na nasze zachowanie (zachowania kulturowe). Przykładów można mnożyć, ale najlepiej to zauważamy, jak się różnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem. Oczywiście, żadna to zdobycz, lecz korzystamy z niej wszyscy, więc powstaje pytanie, czy w każdym miejscu memy prezentują się identycznie?

komputer

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, iż nie, ponieważ z jednej strony każdy doskonale wie co to jest mem, lecz czy w każdym miejscu świata prezentuje się tak odmiennie. Raczej nie, i tu właśnie widzimy, jak pewne wzorce kulturowe mają na nas wpływ, czasem są one bardziej wspólne, ale zdarzają się i bardziej odmienne (czytaj, co to jest mem). Idealnie to również widać pod kątem wyboru nowych technologii, bo w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w innym popularne są komputery Apple.

Poszukujesz dodatkowych informacji na opisywany w tym miejscu temat? To nie problem, zwyczajnie wejdź do serwisu a zobaczysz, że to było niezwykle łatwe.

Identycznie w niektórych środowiskach darmowe systemy operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w kolejnym trudno sobie wyobrazić, ażeby nie płacić za taki system.

Każdy więc funkcjonuje troszkę odmiennie, ale nikt właściwie nie może stwierdzić, iż robi to samodzielnie, bez wpływu innych, bo zawsze wpływają na nas wspomniane we wcześniejszych fragmentach wzorce kulturowe. Dzięki nim jesteśmy przywiązani do konkretnych działań i czujemy się bezpieczniej, zdarza się jednakowoż, że trochę jest nam ciasno w tym gorsecie kulturowym (sprawdź portal alterWEB). Zależnie od tego, w jakiego rodzaju środowisku żyjemy może być łatwiej lub trudniej się z niego wyrwać, by funkcjonować trochę inaczej.