W jaki sposób oświetlić współczesny salon?

Współczesny salon częstokroć spełnia kilka różnych funkcji (rola wypoczynkowa, strefa posiłków), dlatego tak istotne jest oświetlenie pokoju dziennego, które zrealizuje odpowiednio zarówno funkcje praktyczne jak i funkcje dekoracyjne. Z pomocą zróżnicowanego oświetlenia pokoju dziennego bowiem możemy: wydobyć pewne strefy, uwydatnić jego zalety, ukryć wady bądź odmienić proporcje. Równie ważką funkcją oświetlenia w salonie która często jest bagatelizowana, jest budowanie klimatu, szczególnie w jego części wypoczynkowej.

Minęły już czasy wyłącznie słusznego, powieszonego centralnie na suficie żyrandola, który dawał rozproszony blask, a pokój dzienny wydawał się płaski. Oświetlenie nowoczesne daje nam mnogość możliwości. Współcześnie za pomocą lamp podłogowych, kinkietów, halogenów czy listw ledowych ukrytych w suficie można wydobyć w pokoju dziennym strefę odpoczynku, strefę jedzenia, zaakcentować sztukę na ścianie, wydobyć ciemne zakamarki bądź wręcz odmienić proporcje salonu.

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Najistotniejszymi rejonami salonu są strefy jedzenia i relaksu. Każda z nich wymaga innego rodzaju oświetlenia. Nad stołem potrzebna będzie lampa wisząca, kierująca miękkie i zarazem ciepłe światło w kierunku stołu. W strefie odpoczynku mamy więcej opcji. Potrzebne jest w tym przypadku także miękkie światło, przy jakim można oglądać telewizję, czytać lub spędzać wolny czas z rodziną.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym portalu tekst? Kliknij zatem dodatkowo tutaj i sprawdź więcej info kamera z czujnikiem ruchu na omawiany temat!

Możemy używać lamp stołowych, podłogowych i kinkietów regulowanych. Sklepy z oświetleniem proponują nam dzisiaj co dusza zapragnie: przeróżnego rodzaju żyrandole stylowe, wszelakiego typu lampy, kinkiety, plafony kryształowe nowoczesne. Dokonując zakupu pamiętajmy, iż lampy w salonie nie muszą stanowić całokształtu. Jest o wiele ciekawiej jeśli są różne, a łączy je odcień czy rodzaj abażuru. Zwróćmy dodatkowo uwagę na ważną kwestię – energooszczędność.

Lampy mają przede wszystkim spełniać funkcję oświetleniową, ale również budować nastrój, i przy okazji upiększać całe pomieszczenie. Jeżeli zatem zależy nam żeby salon pięknie przedstawiał się wieczorową porą, warto dobrze obmyślić kilka autonomicznych źródeł światła, włączanych oddzielnie i dających możność przeróżnych kombinacji, by pokój dzienny spełniał swe funkcje i jednocześnie był przytulny i ciekawy.