W jaki sposób poradzić sobie z ogromną liczbą informacji w przedsiębiorstwu

Jak wiemy aktualnie w prawie każdej sferze wykorzystuje się technologie informatyczne. Począwszy od nieskomplikowanych rozwiązań, takich jak oprogramowanie do fakturowania przeznaczonych dla średnich oraz małych firm przewidzianych do użytku na jednym bądź kilku komputerach aż po systemy Big Data.

Oprogramowanie dla tego rodzaju firm koncentrują się na ogół na jednym rodzaju danych. Na przykład programy rachunkowe zbierają po czym analizują jedynie dane (zobacz zabezpieczyć dane) rachunkowe już na ogół wstępnie opracowane. Oczywiście nieduże firmy używają również inne aplikacje, przykładowo magazynowe. Z biegiem lat ilość informacji rośnie. W niedużych przedsiębiorstwach ich liczba jest ogromna, ale możliwe jest jeszcze samodzielne analizowanie danych bez użycia specjalistycznych narzędzi informatycznych.

Zaintrygowały Cię wątki zawarte w naszym poście? Odczuwasz jednak niedosyt? Zatem zachęcamy do nowej strony – naciśnij tu producent wiązek i wejdź tam.

Problem jednakże powstaje w wypadku dużych firm. Kłopot pozyskiwania informacji i ich analizy to kwestia dużo bardziej skomplikowana.

serwerownia

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com

Zespoły danych zbierane oraz przechowywane w ogromnych firmach możemy zaliczyć do tak zwanych zbiorów typu Big Data, specyficznego rodzaju wielkich baz danych – więcej informacji o big data. Problem polega nie wyłącznie na rozmiarze zbiorów ale również skomplikowanym kłopotem może być pozyskiwanie danych. Rozwiązaniem owego szkopułu jest tworzenie hurtowni danych, a więc wyspecjalizowanej bazy danych o określonej strukturze. Przeważnie dane są pogrupowane w strukturach tematycznych, co w znacznym stopniu upraszcza ich analizę. Tworzenie hurtowni danych jest bazą dla funkcjonowania zaawansowanych narzędzi upraszczających proces kierowania firmą albo programów upraszczających kontakty z kontrahentami.

Pierwotnie tworzenie hurtowni baz danych było domeną biznesu, dzisiaj dane typu Big Data w ów charakterystyczny sposób zorganizowane używane są też w takich podmiotach jak: szpitale, samorządy itp. – zobacz też na stronie firmy Datarino. Przedsiębiorstwa informatyczne proponujące tworzenie hurtowni danych nie powinny mieć kłopotów ze znalezieniem nabywców, albowiem znaczenie tychże zbiorów danych rośnie. Już sama ilość danych gromadzonych przez jedno przedsiębiorstwo telekomunikacyjne może przerażać, zaś kierunki ogólnoświatowe powodują, że nasze życie coraz to bardziej zależy od świata cyfrowego którego fundamentem są dane typu Big Data.