Domena internetowa – czym jest, ile kosztuje i gdzie wolno ją zakupić?

Planując założenie strony www lub firmy w Internecie niezbędne jest posiadanie domeny internetowej. Domena internetowa to nazwa, pod którą znajduje się Twoja strona internetowa, przykładowo Jeśli dobrze wpiszesz do wyszukiwarki internetowej nazwę domeny oraz naciśniesz Enter, otworzy się strona, którą reprezentuje właśnie ta domena. Domeny definiują też adres korespondencji elektronicznej, na przykład Posiadanie domeny jest potrzebne, jeśli potrzebujemy kwitnąć w Internecie.

korzystanie z internetu

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniamy parę rodzajów domen, jakie mogą mieć różne końcówki. Współcześnie wyróżniamy takie końcówki jak pl., com., eu., oraz także końcówki nietypowe. Końcówki domen dzielą się na końcówki światowe, czyli internacjonalne, polskie oraz funkcjonalne. Koszt domeny zdoła być zróżnicowany, mnóstwo zależy od tego, jaką końcówkę wybierzemy, a także z której oferty skorzystamy. Firmy zajmujące się sprzedażą domen mają zróżnicowaną ofertę, poniektóre ceny zdołają być wyższe, inne zaś niższe i bardziej atrakcyjne.

Pragnąc zakupić domeny, wskazane jest zaznajomić się co najmniej z czterema – pięcioma propozycjami różnorodnych firm. Multum firm proponuje mniejsze ceny na pierwszy rok użytkowania domeny, ponieważ wskazane jest pamiętać, iż domeny należy regularnie, co roku przedłużać. Domeny krajowe kosztują około 100 złotych rocznie, natomiast domeny globalne – około 50 złotych rocznie.

Dobierając domenę, pożądane byłoby wybrać fachowego oraz zaufanego rejestratora, jaki do globalnej bazy wprowadzi nas jako właściciela, natomiast nie siebie. Zakładając stronę internetową, powinnyśmy również pomnieć, iż do jej funkcjonowania niezbędny jest serwer hostingowy. Poniektóre firmy proponują serwer hostingowy z gratisową domeną, która znajduje się już w cenie oferty. Należałoby zapoznać się z takimi propozycjami. Od chwili powiązania domeny z hostingiem, zacznie ona wyświetlać się w Necie w ciągu 48 godzin.