Jakiego typu cechy powinien mieć tester oprogramowania? Czy takie jak programista, czy zupełnie inne?

Proces wytwarzania oprogramowania to niesamowicie ważne zadanie, więc wymaga pracy całej grupy projektowej. Najważniejsza jest natomiast rola dwóch osób: testera oraz programisty. Tak bowiem jest, że mamy do czynienia z tym samym projektem, lecz z dwoma całkiem różnymi spojrzeniami na różnego rodzaju tematy. Mówiąc bardziej dosadnie, w ten sposób mogą wytworzyć się dwie grupy gdzie pojawią się trudności w komunikacji oraz w konsekwencji stanowią cenną wiedzę jeśli chodzi o jakość systemu.

komputer

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo może się tak zdarzyć, gdy testujemy systemy embedded (opis produktu), lecz nie tylko. W odpowiednio dobranym zespole projektowym osoby testujące jak i programiści mogą uzupełniać się nawzajem, dzięki temu sobie pomagają, bo mogą dostarczać potrzebne informacje oraz umiejętności. Niesamowicie istotny także jest fakt, że mogą spojrzeć na przyszły produkt z różnej perspektywy. Sporym błędem w różnych firmach jest odbieranie testerów jako programistów, lecz młodszych stażem.

Niestety przez takie zmiany zachęca się tych specjalistów do rozwijania umiejętności jak i nastawienia jak dla programistów, podczas gdy testowanie oprogramowania to całkowicie inna bajka (jest dużo do powiedzenia na ten temat). W praktyce dobry tester ma cechy, które kontrastują z tym, co pokazuje programista. Rozumieją to świetni menedżerowie, prze to mogą oni połączyć owe cechy w cały, dobrze i bezproblemowo funkcjonujący zespół.http://logintrade.pl/ (zobacz portal logintrade kliknij)Wspomniany już programista oraz tester wzajemnie bardzo dobrze się uzupełniają, każdy z nich natomiast wnosi coś do zespołu. Wielu programistów nie ma pojęcia nawet, jak ciężkim zadaniem jest testowanie.

Świetny tester bowiem powinien posiadać cechy, takie jak cierpliwość, elastyczność, a także umiejętność widzenia szczegółów, jak również całości mechanizmu funkcjonowania procesu. Wielu testerów właśnie często przez takie rzeczy odczuwa zdenerwowanie, kiedy pracują z programistami, którzy uważają zajmowanie się testami za coś gorszego, albo też, za zajęcie jakim może zająć się ktokolwiek. Osoby testujące potrzebują takiej wiedzy, którą posiadają ostateczni użytkownicy systemu. To powoduje, iż mogą użytkować produkt w sposób, w jaki dokonuje tego przyszły użytkownik, miast tak jak chciałby tego programista. Z tego właśnie powodu ta współpraca jest tak istotna oraz często decyduje o ostatecznym rezultacie. Powinna o tym pamiętać każda firma chcąca wyprodukować coś, co w stu procentach sprawdzi się jako produkt w praktyce.