Wszędzie ta nowoczesność – dlaczego warto słuchać literatury podróżniczej i przewodników

Obecnie bardzo popularne stają się audioksiążki z rodzaju podróżniczych. Literatura ta w obu formach: tradycyjnej i audiobooków jest bardzo popularna. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, iż literatura podróżnicza i przewodniki audiobooki zabierają nas w świat daleki i zakątki na ziemi interesujące, barwne i to w cenie biletu do kina!

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com
Literatura sensacyjna i grozy audiobooki w wersji do słuchania mają ten atut że wyszukiwaniem oryginalnych mieszkańców jakiegoś kraju oraz najbardziej ciekawych zakątków zajął się już autor – podróżnik. My siadamy na wygodnej kanapie i rozkoszujemy się opowiadaniem. Bawimy się lepiej lub gorzej w zależności od talentu opowiadacza. Dla porównania dobrze jest odsłuchać kilku autorów – podróżników opisujących ten sam zakątek świata. Możemy znaleźć tym sposobem naszego ulubionego autora – podróżnika. Poza tym obraz interesującego nas regionu będzie bardziej pełny, przez co bardziej prawdziwy a to jest ważne w literaturze podróżniczej i przewodnikach audiobookach (poza oczywiście funkcją rozrywkową tego rodzaju książek).

Jako przykład podam książki pary autorów – Beata Pawlikowska i Wojciech Cejrowski opisując to samo miejsce zwracają jednakże uwagę słuchającego na całkiem różne rzeczy czy zjawiska. Dla przykładu pan Cejrowski w mojej opinii jest w swej literaturze. Wojciecha Cejrowskiego natomiast interesują bardziej przemiany jakie na skutek postępu cywilizacyjnego dokonują się w miejscach pozornie „zapomnianych przez Boga i ludzi”. Obu podróżników cechuje niesamowite poczucie humoru. Forma audiobooków daje odbiorcy jeszcze tę przyjemność, iż wyczarowuje dźwięki natury, których oczywiście nie odnajdziemy w naszym ogrodzie lub w pobliskim parku.

audiobook

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże nie tylko rozrywką człowiek żyje. Czasami musimy lub chcemy nauczyć się języka obcego (audiobooki z poezją). Mamy tutaj temacie bardzo dużo metod: programy multimedialne, książki klasyczne albo audiobooki do nauki języków. Podręczniki w takiej formie możemy kupić na przeróżne sposoby: albo w księgarniach albo bywają one także dołączane do materiałów edukacyjnych szkół językowych które prowadzą tzw. e-lerning.

Kiedy już poduczymy się jakiegoś języka by móc wyjechać na wyprawę śladami pisarzy – podróżników, możemy się odprężyć wysłuchując powieści sensacyjnej i grozy oczywiście jako audiobook, lub też ze świata realnego przenieść się w świat poezji w który wprowadzą nas popularni aktorzy dzięki swym interesującym interpretacjom zawartym w audiobookach z gatunku poezja. Naprawdę jest w czym wybierać!