Jakim sposobem science fiction przekształca się w faktyczność

Dziś w kinie premiera kontynuacji kultowego filmu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury obrazu z dziedziny fantastyki naukowej. Filmy tego gatunku mają być rozrywką ale czerpią garściami z teorii naukowych istniejących w rzeczywistym świecie. Poniektóre z nich mają aspirację do popularyzacji nauki – przynajmniej takie oświadczenia czasami składają twórcy obrazów lub książek. Jednak czy może być odwrotnie? Czy obraz może być inspiracją do odkrycia wynalazku? Prawdopodobnie zdarza się i tak.

Tak czy inaczej dziś czasem mamy wrażenie, iż spełnia się przyszłość opisana w literaturze. Na ogół nie skrupulatnie, ale jakieś motywy, idee (jeżeli już się w pewien sposób nie spełniły, dla przykładu globalna sieć komunikacyjna internet). Zaś w innych przypadkach jesteśmy dopiero na początku drogi do kreacji zrealizowania projektów z literatury.

Jeżeli takiego rodzaju problematyka jest dla Ciebie niebagatelna, to koniecznie zerknij na serwis (https://www.geobear.pl/rozwiazania/stabilizacja-gruntu-poziomowanie-posadzek/), który bez wątpliwości również przypadnie Ci do gustu.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Pewnym z istotniejszych motywów w prezentowanej sfery kultury jest projekt istnienia super komputera, jaki kieruje globem. Oczywiście daleko jeszcze do stworzenia komputera z własną intencjonalnością, ale potrafimy już stworzyć super efektywne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich zainstalowana jest w ośrodkach akademickich i są raczej nowinką niż komercyjnym instrumentem, aczkolwiek w popularnej prasie fachowej możemy przeczytać doniesienia o pierwszych komercyjnych tego typu komputerach osiągalnych na rynku. Komputery kwantowe, choć dysponujące astronomiczną mocą obliczeniową, są przyrządami niesłychanie delikatnymi – najmniejsza zmiana w otoczeniu może negatywnie wpłynąć na przeprowadzane obliczenia. Dlatego jest to właściwie kosztowny gadżet aniżeli praktyczne narzędzie.

Skutkiem tego nadal próbuje się ulepszyć istniejące, wypróbowane podejścia. Takową próbą optymalizacji już istniejących podejść jest segmentacja pamięci komputera. Podejście to – jak napisał twórca frazy segmentacja w Wikipedii – jest niezwykle eleganckie, jednakże dość skomplikowane dla komputerowców. Utrudnia bowiem podział kodu programu na zwykłe części, a jak wiemy programowanie jest dziedziną niesłychanie precyzyjną.

W filmie „Gwiezdnych Wojen” pejoratywni bohaterowie przeszli na tzw. „czarną stronę”. Mówi się, że w sieci takim przejawem czarnej strony jest sieć TOR. Co to jest TOR? Jest to poniekąd sieć w środku internetu. Dane w niej przesyłane są w taki sposób, żeby jak najefektywniej ukryć odbiorcę oraz nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd niechybnie bierze się jej zła sława.