Naprawdę istotne programy w architekturze SMP

Na dzień dzisiejszy koligacja pomiędzy funkcjonowaniem właściwie dowolnej firmy czy przedsiębiorstwa a szybkością funkcjonowanie zaplecza komputerowego jest bardzo duża. Odnosi się to także do wydajności takiego typu zaplecza.

Internet

Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jest ono wyższej klasy, tym firma ma możliwość pracowania lepiej, zwiększają się perspektywy w działaniu wszystkich trybów złożonej machiny, co przekłada się od razu na sprzedaż i widocznie rosną korzyści materialne przy dobrze zaprojektowanym zapleczu komputerowym. Aktualnie niezwykle silną relację zauważyć można pomiędzy jakością zarówno oprogramowania jak i samych komputerów a plusami będącymi wynikiem używania tego rodzaju sprzętów. Tyczy się to wszystkich branż i gałęzi gospodarki, zarówno małych przedsiębiorstw jak i potężnych korporacji.

Bardzo duże wymagania, jakimi są aktualnie ogromne bazy danych wymuszają zastosowanie wieloprocesorowych systemów o przetwarzaniu symetrycznym, czyli klastry obliczeniowe symmetric multiprocessing. Architektura tego typu umożliwia przetwarzanie dużo pokaźniejszej ilości danych, niż typowe kiedyś jedno rdzeniowe komputery. W takiego typu architekturze istnieje możliwość przypisania każdemu procesorowi odmienną funkcję i odmienne zadanie do wykonania, dzięki czemu możemy rozłożyć zadania po równo na każdy procesor. Możliwe jest bowiem dzięki wspólnej dla wszystkich procesorów pamięci oraz magistrali.

Pisanie na klawiaturze

Autor: Rainer Stropek
Źródło: http://www.flickr.com

Niezmiernie istotną cechą symmetric multiprocesiing jest zdolność wykorzystania wielowątkowości przez programy komputerowe, przez co podział funkcji procesorów staje się o wiele łatwiejszy. Na ogół wyróżnia się dwa główne ściśle połączone systemy równoległe, czyli symetryczny oraz asymetryczny. Te pierwsze, jak wspomnieliśmy powyżej dzielą pamięć oraz magistralę a także zegar. Symetryczna wieloprocesorowość uważana jest aktualnie za najbardziej powszechną formę konstrukcji równoległych komputerów o przeznaczeniu ogólnym.

W przypadku systemów asymetrycznych, tworzą one hierarchię, w którym jeden procesor rozporządza danymi, dzieląc je na inne procesory. Tego typu formę architektury stosuje się w wyspecjalizowanych serwerach o zastosowaniu specjalnym. Systemy symetryczne symmetric multiprocessing umożliwiają nam ulepszenie prędkości działania komputerów oraz dają nam także gwarancję większej odporności na usterki.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>