Rozwój technologii. A co to dla naszego gatunku oznacza?

Możemy śmiało powiedzieć, iż jesteśmy świadkami rewolucji. Na całe szczęście nie mamy na myśli rewolucji, które znamy z historii, a jak wiemy, przeważnie były to krwawe momenty historii. Mówimy za to o rewolucji w dziedzinie technologii. Dzieje się wiele ciekawych rzeczy, co rusz różne firmy oferują coraz bardziej zaawansowane usługi. Prześcigają się już nie tylko w planach i zapowiedziach, ale też w udanych inicjatywach. Jeśli tak to będzie toczyło się w dalszym ciągu można się spodziewać, że już za dwadzieścia lat będziemy świadkami czegoś przełomowego w całej swojej skali – stworzenia sztucznej inteligencji… Na razie jednakowoż proponuję powrócić jednakże do teraźniejszości (do sztucznej inteligencji wrócimy pod koniec artykułu), ponieważ również jest niesamowicie interesująca.

technologia

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z bardziej interesujących produktów ostatnich miesięcy jest platforma Vblock. To zintegrowany system, który ułatwia i wspomaga wdrożenie własnej chmury obliczeniowej. Vblock to tak naprawdę gotowy do użycia produkt, składa się z serwerów i zaawansowanych urządzeń sieciowych, oprogramowania wirtualizacyjnego i pamięci masowej. Oferowany jest w wielu wersjach, dedykowany dla konkretnego rodzaju biznesu.

Zaabsorbował Cię opisywany artykuł? Kliknij i sprawdź (http://utylinia.pl/odpady) koniecznie, w tym miejscu jest coś, co prawdopodobnie też będzie równie ciekawe.

Jednocześnie wszystkie jego komponenty można zakupić oddzielnie. Vblock jest adresowany do dużych firm, jednocześnie małe firmy też mają swój produkt – vBrick.

To tylko jeden z produktów, który rozwija technologię. Dla przeciętnego obywatela te doniesienia nie są zbyt interesujące, bo za wiele jest w takiej terminologii niezrozumiałych wyrażeń. Dla specjalistów, którzy jednakowoż nad tym pracują takie cudeńka potwierdzają, że ich praca nie poszła na marne. Przy okazji jednocześnie tego stale powraca pytanie, czy nie inwestujemy zbyt dużo w technologię, która w końcu może nami zacząć rządzić. Mechanizmy bowiem wielu nowoczesnych urządzeń są tak zaprogramowane, aby już prawie obejść się bez działania człowieka. Rodzi to obawę, iż jak przekroczymy kolejną granicę – niezależność maszyn, to wtedy

technologia

Autor: Microsoft
Źródło: Microsoft

uzyskają one podmiotowość i mogą przejąć władze nad całym naszym gatunkiem. Niestety, tego typu wątpliwości będą się pojawiać. Czy to przy okazji takich perfekcyjnych wynalazków, jak vBlock czy podczas debat nad rozwojem technologii w stronę rozwijania sztucznej inteligencji.

Pozostaje wierzyć, iż gatunek ludzki, który osiąga właśnie następne stadium swojego rozwoju zapobiegnie czarnym scenariuszom, które niektórzy ochoczo przedstawiają. Zamiast takich złych prognoz musimy pomyśleć, ile ten rozwój przyniesie dla całego gatunku i dla naszego funkcjonowania w świecie. Może kiedyś nie będą istniały choroby na które będziemy umierać, a może żyć będziemy wiecznie? Te wszystkie słuszne, lecz bez odpowiedzi pytania pozostawiają troszkę smutku, ponieważ nigdy nasza generacja się nie przekona, co stanie się „potem”, powiedzmy za dwieście lat…