Jakie konsekwencje niesie za sobą nielegalne oprogramowanie w firmie? Czy wiesz, jaka sankcja może cię czekać?

Nielegalne oprogramowanie w przedsiębiorstwie albo firmie zdoła być kuszące. W końcu pirackich programów dostępnych w Necie jest mnóstwo, natomiast oryginalne programy (szczególnie te specjalistyczne) nierzadko są bardzo kosztowne.

Nim jednak wybierzesz tą złudnie lepszą ścieżkę, zastanów się nad tym czym zagraża posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie . Jako człowiek biznesu na pewno powinieneś odpowiedzieć sobie na dużo znaczących pytań powiązanych ze swoją działalnością, takich jak na przykład: jak wypisać fakturę vat, jakie składki odprowadzać do ZUSu lub również jakie prawa przysługują pracownikom. Jeżeli prowadzisz sklep w Necie, pewno musisz dowiedzieć się również czy przypada Ci ulga na zakup kasy fiskalnej . Też sprawa nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie powinna być dla Ciebie ogromnie ważka. Według Kodeksu Karnego za zdobywanie nielegalnego, pirackiego oprogramowania wolno uzyskać kary pieniężne, oraz także karę ograniczenia lub (telefon OnePlus 7 Pro cena) zabrania wolności.

oprogramowanie

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Co więcej producent konkretnego oprogramowania może zażądać od przedsiębiorcy zapłaty zadośćuczynienia. Powinno się pamiętać, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie, nawet w sytuacji kiedy to pracownik zrobił wykroczenia. Typ kary zależy od konkretnej sytuacji. Prócz norm Kodeksu Karnego wykorzystuje się również ustawy o prawie autorskim oraz powinowatych prawach.

Warto więc stosować prawne oprogramowanie w firmie, jakie zezwoli mam uniknąć wielu problemów. Jednocześnie chlebodawcy winni monitorować swoich pracowników oraz sprawdzać czy pracownicy nie wykorzystują nielegalnych programów i aplikacji. Nie powinno się ryzykować grzywną bądź karą ograniczenia, zabrania wolności. O wiele lepiej zapłacić za prawne oprogramowanie w firmie oraz uniknąć kłopotów powiązanych z piractwem. Każdy uczciwy, szanujący się przedsiębiorca naturalnie będzie tego samego zdania.