Renowacja urządzeń RTV i AGD

Wielu miłośników urządzeń muzycznych wraca do urządzeń ;powstałych w latach 70 bądź 80 ubiegłego stulecia. Był to czas niezwykle dynamicznego rozwoju sprzętu audio i odtwarzaczy płyt analogowych. Obecnie na giełdach i w internecie można nabyć niewątpliwe perełki z tamtych lat, za niewielkie sumy.

Zestaw kina domowego marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips
Niestety, urządzenia tego typu z biegiem lat ulegają degradacji – rezystory nie mają już swoich właściwości, kondensatory mogą być uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście naprawa takich urządzeń nie należy do trudnych i wielu fanów oryginalnego brzmienia robi to na własną rękę, używając części dostępnych w sklepach i internecie.

Wzmacniacze audio
Wzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia sygnał biorący się z urządzeń (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i następnie przenosi go na zestaw nagłaśniający. Urządzenia te funkcjonują w znacznym obciążeniu, co oznacza że po kilkunastu latach działania taki sprzęt może być już poważnie zużyty i wymaga niekiedy naprawy. Naprawa wzmacniaczy audio polega zazwyczaj na wymianie każdego tranzystora, oporników i pozostałych małych części elektronicznych, oraz na usunięciu zanieczyszczeń z płytki drukowanej. Części zamienne można dostać w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można znaleźć w instrukcjach serwisowych, które są do wglądu na forach miłośników takich urządzeń, np. tu dostaniesz niezbędne elementy do naprawy: wymienne części.

Gramofony
Gramofon jest nieskomplikowanym urządzeniem zmieniającym analogowy sygnał z płyty gramofonowej na sygnał elektryczny, który następnie jest dostarczany do wzmacniacza.

Ta solidna oferta (https://m2t.com.pl/), którą przygotowaliśmy dla sympatyków opisywanej tematyki, ma podobne informacje na to ciekawe zagadnienie – zobacz tutaj.

Aktualnie sprzedaje się niewiele tego typu urządzeń, toteż ich koszty są stosunkowo wysokie. Miłośnicy czarnej płyty nierzadko decydują się więc na kupno wiekowego urządzenia, wymagającego tylko małej naprawy. Najczęstszym problemem występującym w starych gramofonach jest zużyta igła. Na szczęście, w internecie można znaleźć igły gramofonowe (zamów: igły do gramofonu na wymianę w North) do praktycznie każdego modelu wkładki gramofonowej, które były wykorzystywane w chętnie kupowanych modelach. Należy mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest produkowana z diamentu i jest jedną z najdroższych części całego gramofonu. Gramofon może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak nieskomplikowane zadania, które krok po kroku są opisane w internecie.