W jaki sposób kupić odpowiednią nawigację samochodową?

Niezawodna nawigacja do auta jest ważna, gdy wybieramy się na wakacje albo też jedziemy w podróż służbową. Warto przekonać się zatem, jaki GPS wybrać, żeby był niezawodny w każdych okolicznościach oraz na które aspekty trzeba zwrócić uwagę.

Nawigację do pojazdów możemy podzielić w głównym stopniu ze względu na ceny. Istnieje niemało tanich modeli, które oferują nam jakość pozwalającą na bezproblemowe stosowanie ich w codziennych warunkach (więcej informacji). Dla nieco bardziej ambitnych użytkowników przygotowane są bardziej zaawansowane sprzęty. Producenci stworzyli w tej kwestii mnóstwo różnych możliwości, których jednak na próżno szukać w przypadku tańszych opcji.

Jeżeli GPS stosowany bywa przez zawodowych kierowców albo też do celów związanych z pracą, raczej nie ma sensu inwestować w tani sprzęt, który w bardziej wymagających sytuacjach może nie wystarczyć. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem okaże się profesjonalny model z szybkim procesorem, większą pamięcią, odpowiednim modułem GPS oraz mapą na pokładzie. Wybierając się poza Polskę musimy wybierać raczej lepsze jakościowo urządzenie oraz niezbędną mapę na pokładzie, zawierającą cały obszar naszej podróży. W sytuacji niedalekich wypraw za miasto wystarczy nam zwykły smartfon zaopatrzony w najnowszą mapę dróg oraz adresów.

Becker Ready 50

Autor: Becker
Źródło: Becker
Warto zwrócić uwagę także na POI, czyli point of interest, specjalny punkt w przestrzeni, który może być dla nas w jakimś sensie konieczny lub wart uwagi (kliknij). POI jest bardzo często stosowany w elektronicznych urządzeniach nawigacyjnych – może oznaczać np. niebezpieczne miejsca lub miejsca, na jakie musimy zwrócić szczególną uwagę.

Warto również mieć na uwadze to, czy urządzenie nawigacyjne jest proste w obsłudze i posiada jasny, czytelny ekran. Istotny bywa również odpowiedni głośnik (głośniki wi-fi) czy jak najbardziej dokładny panel dotykowy. Niezaprzeczalnie ważna jest także łatwość montażu urządzenia. Zwróćmy uwagę na ramię i uchwyt, które zapewniają nam właściwą regulację. Podczas wielu godzin jazdy naszym autem powinna nam się przydać również solidna ładowarka samochodowa, za sprawą której będziemy w stanie każdorazowo naładować GPS w przypadku rozładowania.