Na czym opiera się działanie wyłączników i czemu ich funkcjonowanie jest tak istotne?

Wyłączniki silnikowe to łączniki do zabezpieczenia, łączenia, jak również wydzielania obwodów prądowych obciążeniem. Są one niezwykle niezbędne, ponieważ ochraniają silniki przed awarią w następstwie zablokowanego rozruchu, przeciążenia zwarcia czy braku jednej fazy w sieciach trójfazowych. Co jeszcze posiadają i do czego służą?

Są wyposażone w termiczny wyzwalacz do chronienia uzwojenia silnika, czyli potocznie nazywane zabezpieczenie przeciążeniowe i wyzwalacz elektromagnetyczny, tak zwane zabezpieczenie zwarciowe. Samoczynne wyłączniki silnikowe z bimetalowymi wyzwalaczami zwłocznymi, jakie zależne są od prądu i stanowią bardzo wiarygodne technologiczne rozwiązanie zabezpieczenia silników. Elementy wyzwalające są bardzo czułe i reagują na zaniknięcie fazy, są równocześnie złożone temperaturowo.

Silniki i przewody doprowadzające są w pełni chronione przy pomocy wyzwalaczy zwarciowych nastawionych na niezmienne parametry. Zapewniony jest także rozruch silników w każdym rodzaju pracy.

Czułe na znikanie fazy są bardzo dobre do ochraniania silników. By uchronić silnik wyłączniki silnikowe powinno się postawić na prąd znamionowy silnika. Bardzo istotną sprawą przy doborze wyłączników silnika jest sprawdzenie czułości na zanik fazy oraz prąd zwarciowy, po którym aparat jest nadal sprawny. Używane wyłączników silnikowych to jednak odmienne zalety. Dzięki temu można ochronić nie tylko silnik, ale także stycznik opisany na . Dzięki znacznej wytrzymałości na zwarcia nie musimy jeszcze mocniej zabezpieczać poszczególnych torów napędowych. Dlatego również należy pamiętać o pozostawianiu wyłączników silnikowych przed stycznikiem.

W systemach, w których wykorzystywana jest praca wielowątkowa falownika polecane jest zastosowanie wyłączników silnikowych do zabezpieczania konkretnych silników. Jesteśmy w stanie w takiej sytuacji użyć styki pomocnicze, które informują system sterowania o uwolnieniu zabezpieczenia, a ponadto idzie odpowiednią reakcję na pojawianie się błędu. Wiele firm ma w swojej ofercie napędy (przykład), które zawierają wyłącznik silnikowy złączony ze stycznikiem. Tego typu więc moduł nazywany jest rozrusznikiem silnikowym.

Jeżeli interesuje Cię to zagadnienie, nowa publikacja (http://hft71.pl/uslugi-i-produkcja-odziezy/konfekcjonowanie-i-pakowanie/) przedstawia szczegółowo intrygujące zagadnienia, które okażą się niesamowicie zajmujące.

To wszystko sprawia, że tego rodzaju system wspanialej funkcjonuje i jest bezpieczniejszy.