CRM – co to jest i z jakiej przyczyny dobrze jest go wykorzystać?

Czy CRM (z j. angielskiego Customer Relationship Managment ) jest tym samym, co system CRM? Dla wielu na pewno to tożsame pojęcia, tymczasem warto je odróżniać. Sam CRM ma sporo szerszy zakres, jest pewnego typu filozofią, zorientowaną na klientów. Z kolei system to tylko jego narzędzie wykorzystywane do wypełniania reguł napomkniętej filozofii.

Biurko

Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając jedynie instrument (kupno systemu CRM) nie odniesiemy spektakularnego sukcesu. W ślad za zaopatrzeniem się w konieczne środki, winna pójść praktyczna koncepcja wdrożenia wzmiankowanej filozofii CRM. System CRM kooperuje z wieloma obszarami przedsiębiorstwa. Wspomaga digitalizacja procesów biznesowe z obszaru marketingu, obsługi klienta, a także sprzedaży.
Kto przynosi najogromniejsze zyski firmie? Niewątpliwie nabywcy. Idea CRM jest szczególnie zorientowana na ich oczekiwania. Usatysfakcjonowany klient to taki, którego wymogi zostały zaspokojone. Jakie informacje są nam konieczne, ażeby efektywnie wcielić w życie wytyczne CRM oraz najlepiej zagospodarować sam system? Narzędzie tylko zgromadzi dane, to do nas należy ich sumienna interpretacja a także prawidłowe wykorzystanie zebranego materiału.
Dzięki CRM otrzymujemy potężne wsparcie tak podczas przedsięwzięć przedsprzedażowych (adekwatnych z wyborami klienta (poznaj tutaj na ), jak też posprzedażowych (możliwość rozbudowy systemu gwarancyjnego). Wskutek tego można fachowo podejść do obsługi konsumentów, a ich satysfakcja przełoży się na zysk naszej firmy.
System CRM to narzędzie, które umożliwi nam „mieć” wszystkich konsumentów w jednym miejscu. Posiadanie powiększonej wiedzy na temat naszych kontrahentów stawia nas krok przed konkurencją. Wdrożenie wspomnianego narzędzia to inwestycja na długie lata, jaka zdecydowanie przełoży się na lepsze rezultaty przedsiębiorstwa.

Komu pomocnym jest dedykowany crm? Przedsiębiorstwa z precyzyjnymi oraz dobrze działającymi procesami powinny dobrać rozwiązania dedykowane. W wypadku takich systemów warto zwrócić uwagę na wykonawcę. Realizator poza stworzeniem systemu musi także go podtrzymać, pomóc w trakcie wdrożenia, serwisować jak też mieć kompetencje do jego późniejszego zaawansowania. Należy pamiętać, że w razie upadku czy likwidacji przedsiębiorstwa partnera, można stracić serwis.