Kilka pomysłów na to, jak uniknąć kradzieży, kiedy udajemy się na urlop

W pomieszczeniach naszego domu gromadzimy wiele kosztownych skarbów: od złotej biżuterii zaczynając, a na sprzęcie rtv kończąc. Nie dziwi już nikogo fakt, że posiadacze nierzadko pragnęliby poruczyć swoje mieszkanko najlepszemu sąsiadowi, który nie dosyć, że dopilnuje, aby nikt podejrzany nie szwendał się pod drzwiami, to jeszcze podleje kwiaty albo wyprowadzi pupila na przedpołudniowy spacer. Jednakże w dobie zintensyfikowanego rozwoju mechatroniki coraz mniej osób jest zmuszonych liczyć na pomoc osób mieszkających za murem.

alarm

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy alarmowe (All-Secure – alarmy sopot) instalowane są coraz powszechniej w domach, nie mówiąc już o wieżowcach. Chronią nie tylko własność prywatną, ale również tę państwową – idealnym exemplum są chociażby sądy wojewódzkie, gdzie gromadzi się ściśle tajne akta spraw. Powróćmy jednakże do naszych przemyśleń dotyczących prywatnych mieszkań. Alarmy, o których była mowa wcześniej, uratowały już niejednego posiadacza lokalu mieszkalnego przed stratami. Zasada działania tego elektronicznego urządzenia jest banalnie prosta. Opiera się ona na systemie czujników, które wykryją każde otwieranie drzwi, gdy alarm – (zobacz systemy alarmowe Gdańsk) jest włączony. Dodatkowo przy usiłowaniu kradzieży w całej okolicy słychać przeraźliwy dźwięk, który oznajmia sąsiadom, że w pobliżu grasuje włamywacz. Bardziej nowoczesne systemy alarmowe są także wyposażone w specjalne kamery, które nagrywają film w nocy.

Producenci takich antywłamaniowych zabezpieczeń podążają jednak jeszcze w jednym, całkiem odmiennym kierunku. Obmyślają takie urządzenia, które mają insynuować obecność domowników w domu. Tak zamierzony cel można zrealizować za pomocą całkiem nieskomplikowanych instrumentów. Jednym z nich jest np. symulator telewizora plazmowego. Pod naszą nieobecność emituje światło identyczne jak

alarm

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/

wspomniany sprzęt rtv, więc kiedy niedoszły włamywacz patrzy z podwórza na nasze okna, to sądzi, że posiadacze danego lokum właśnie są w trakcie śledzenia losów postaci ich ulubionego serialu. Na tym przykładzie nie kończy się oczywiście asortyment towarów omawianej kategorii. Aby obejrzeć wszystkie dostępne na rynku towary wystarczy przeglądnąć propozycję internetowych sklepów.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zabezpieczenia zdecydujemy się kupić, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie porządnie się wykosztować. Póki co alarmy, szczególnie w tych ekskluzywnych wersjach, są przeznaczone raczej dla ludzi bogatych. Kogo nie stać na kosztowne rozwiązania, da sobie radę w odmienny sposób, czyli np. zakupi gniazdko elektryczne z programatorem czasu, który nocami automatycznie będzie załączał niewielką lampkę.