W tematyce elektroniki istnieje niemało określeń, których znaczenia nie zna przeważająca część osób. Czasem wiążą się one z elementami wykorzystywanymi w przedmiotach których używamy codziennie. Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób działają sprzęty, które otaczają nas w domu i w pracy.
Określenia takie, jak wyłączniki krańcowe, lub styczniki niewątpliwie niewiele mówią większości z nas (wyłączniki krańcowe WK). Okazuje się, że są to inteligentne urządzenia elektroniczne, pozwalające na obsługę maszyn i narzędzi z odległości. Używane są do sterowania i monitorowania zautomatyzowanych urządzeń technologicznych, wykorzystywanych na przykład w nowoczesnych fabrykach, lecz ich zastosowanie znajdziemy również w przedmiotach codziennego użytku, jak na przykład zmywarka do naczyń. Wyłączniki krańcowe to specjalne czujniki, przy pomocy których można kontrolować pracę urządzeń elektrycznych.
Za pomocą sygnału elektronicznego, do maszyny dostarczana jest odpowiednia informacja. Zwykle stosuje się rozwiązanie, w którym istnieją dwa osobne elementy: jeden dla funkcji początkowej, jak na przykład start, lub otwarcie, drugi dla funkcji końcowej, jak stop, zamknięcie. Dzięki takiemu systemowi, maszyna doskonale wie, w którym momencie ma zacząć pracować oraz kiedy zakończyć.
Zainteresował Cię ten wpis? Zatem spodobają Ci się ekstra źródła (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/projektowanie-inzynierskie/inzynieria-bezpieczenstwa), które dadzą Ci więcej detali na ten temat. Zachęcamy więc do kliknięcia w ten link.
To rozwiązanie jest najczęściej stosowane na taśmach produkcyjnych, przy których znaczna część zadań została zrobotyzowana. Rzecz jasna, do niezawodnego funkcjonowania całego systemu, poza krańcówkami, wykorzystuje się szereg innych elementów, natomiast to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej pełnią w układzie decydującą rolę.
Styczniki to swoistego rodzaju przekaźniki, dostarczające sygnał do aktywowania pracy przez maszynę. Krótko mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, uruchamiający dany mechanizm, który przestawia się metodą inną niż manualna. Z takim elementem spotkamy się m.in. w budowie pralki z programatorem, która włącza się dopiero wówczas, kiedy wykonamy ciąg działań przygotowawczych, a następnie wskażemy wybrany cykl i wciśniemy przycisk start. Użycie przycisku aktywuje stycznik, który włącza cały mechanizm. Przykłady styczników pod linkiem . Opisywane styczniki są szczególnie chętnie stosowane w rozmaitych urządzeniach, bowiem są dość małych rozmiarów i lekkie, a przy tym są niezawodne i bardzo odporne.