Nadzwyczaj precyzyjne pomiary ciężaru dokonane przy użyciu wag elektronicznych.

Waga to urządzenie przy użyciu, którego możemy perfekcyjnie wyznaczyć masę konkretnego ciała. Przyrząd ten prestiżowy był już w starożytności i były to wagi szalkowe, które działały na podstawie bilansowania się mas kilku ciał przy czym masę pierwszego rozlokowaliśmy za pomocą wzorców. Podstawowe wagi jednoszalkowe zostały stworzone w roku zaraz po II wojnie zeszłego wieku w Szwajcarii. Pomimo tego w obecnych latach owego typu wagi są już wyjątkowo rzadko widziane.

waga apteczna

Źródło: www.wagi-elektroniczne.pl
Teraz stosuje się elektroniczne wagi albo nowoczesne wagi jednoszalkowe. Bardziej popularne są wagi elektroniczne, ponieważ ich wymiar jest bardziej szczegółowy jak ten wykonany za pomocą wagi szalkowej. Każda waga elektroniczna wyposażona bywa w czujnik tensometryczny. Czujnik tensometryczny jest bardziej znany pod powszednią nazwą tensometru. Zwykle używane są tensometry oporowe, które cechują się nadzwyczaj dużą czułością i starannością. W dodatku mają niewielkie rozmiary, są odporne na drgania jak i wstrząsy jak i powinny funkcjonować w trudnych okolicznościach ( bardzo duże temperatury i ciśnienie). Precyzja tej wagi jest niebywale wysoka a także zależy od użytego układu tensometrycznego. Najdokładniejsze wagi, jakie obecnie jesteśmy w stanie spotkać na rynku dokonują pomiaru z dokładnością do setnych części miligrama, jak tu – . Takie wagi nazywane są wagami analitycznymi i stosuje się je do bardzo szczegółowych pomiarów. Dobrym przykładem jest jubiler, który powinien z niebywale dużą precyzją określić wagę kruszca.

zestaw czujników

Autor: SparkFun Electronics
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże, by czynić tak precyzyjnych pomiarów i aby te pomiary stały się prawdziwe muszą zostać zrealizowane warunki pomiarowe. Otóż pomiaru realizujemy na fachowym stole, jaki będzie słabo podatny na wibracje, przy właściwej temperaturze a także wilgotności powietrza. Natomiast tak precyzyjne pomiary robi się bardzo mało i mało kto żąda tak dokładnych pomiarów. Reasumując: aktualnie najbardziej używanymi wagami są wagi elektroniczne, jakie stosują czujniki tensometryczne. Są to precyzyjne wagi, które używane są do precyzyjnych pomiarów oraz które do określenia właściwej wagi potrzebują odpowiedniego środowiska pomiarowego.