Sprzęt komputerowy znany wszystkim czyli z jakiego rodzaju elementów i części zbudowane są obecne komputery.

Czym są komputery, powinny już wiedzieć nawet dzieciaki w szkole. Komputery stały się wszechobecne w życiu codziennym, używane są i do pracy, i do rozrywki. Lecz o ile prawie wszyscy wiedzą, jak wygląda komputer i jakie jest jego zastosowanie, to niewiele osób, oprócz pasjonatów, będzie wiedzieć, z jakich części tak naprawdę komputery się składają. Szczególnie, że ostatnie kilka lat to coraz większa popularność laptopów, tabletów i smartfonów, które tak naprawdę są pełnoprawnymi komputerami o mocy obliczeniowej wielokrotnie przewyższającej porządne komputery sprzed dwudziestu lat.

ekran laptopa

Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Główną różnicą między tradycyjnym komputerem składającym się z monitora, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w urządzeniach przenośnych wszystko zostało zintegrowane w jednym elemencie, a tablety oraz smartfony nie posiadają nawet klawiatur, a jedynie dotykowy ekran. Lecz mimo takich różnic te urządzenia działają w podobny sposób i posiadają analogiczne komponenty. Można zobaczyć je tutaj: słuchawki USB.

Tradycyjne komputery będą się składać z kilku głównych elementów. Zasadniczą częścią każdego urządzenia jest procesor z płytą główną. Procesor to to naprawdę mózg komputera, on realizuje wszystkie wyliczenia które wynikają z użytego programu. Płyta główna z kolei zarządza przesyłem informacji między wszystkimi komponentami, odbiera informacje z urządzeń zewnętrznych a także przesyła do nich dane uzyskane od jednostki sterującej. Aby procesor miał możliwość liczenia czegokolwiek, musi mieć dostęp do wewnętrznej pamięci. Służy ona do przechowywania instrukcji do wykonania i danych tymczasowych, po zgaszeniu sprzętu zawartość tej pamięci ginie.

Twarde dyski także są nośnikiem pamięci, ale na nich za to informacje nie są usuwane po wyłączeniu sprzętu.

Poczytaj więcej w opracowaniu (http://www.sitodruk-maszyny.com/maszyna/synchroprint-x-type-plus/) podobnego wpisu – są tam umieszczone niezwykle użyteczne informacje, które z pewnością wykorzystasz w praktyce.

Na dyskach zapisywane są programy użytkowe, a także pliki ze zdjęciami filmami i muzyką. Do omówienia pozostały jeszcze elementy zewnętrzne, za pomocą jakich komputery komunikują się z otoczenie, a należą do nich monitory, klawiatury i myszy. W jaki sposób nie przepłacać za sprzęt? Zerknij –