Zwalniaki i odbieraki prądu – przeznaczenie i przedstawienie działania

Każda szanująca się firma zajmująca się produkcją i sprzedażą ma w swoim katalogu rzeczy takie jak przykładowo: odbieraki prądu, zwalniaki, opornice oraz inne sprzęty o wszechstronnym przeznaczeniu. Artykuły te mają zastosowanie w przemyśle wydobywczym, energetycznym, hutniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym oraz wielu innych branżach.

Odbieraki prądu, czyli innymi słowy pantografy, są to elementy zasilanego zewnętrznie sprzętu przez energię elektryczną – oferta na stronie. Zazwyczaj napotykany jest w tramwajach, lokomotywach elektrycznych lub innych zespołach trakcyjnych, instalowany jest na grzbiecie tych maszyn.

agregaty prądotwórcze w akcji

Autor: U.S. Naval Forces Central Command
Źródło: http://www.flickr.com

Obecne są również pantografy nieduże o prostszej konstrukcji instalowane na bocznej stronie lokomotywy. mają one zastosowanie przede wszystkim w górnictwie, np. zasilają lokomotywy kopalniane. W Polsce producenci kupują odbieraki prądu od korporacji europejskich takich jak : Stemmann-Technik GmbH (Niemcy) czy Faiveley Transport (Francja). Gdy chodzi o zwalniaki, posiadamy ich dwa warianty: elektrohydrauliczne i elektromagnetyczne. Praca tych pierwszych polega na wysuwie tłoczyska na dany skok z właściwą mocą. Nie tylko zwalniają hamulce, ale budzą dodatkowo hamowanie, za sprawą czego są stosowane tam, gdzie przydatna jest praca o ruchu posuwisto-zwrotnym, np. do zamykania klap, drzwi, do poruszania dźwigni, do podnoszenia zaworów. Znane modele to: ZHA 75/115 oraz EB 50/100. Zwalniaki elektromagnetyczne to inaczej zwane luzowniki, o zakresie zmiany napięcia zasilania od -10% do +5% i temperaturze pracy od -10 do +35 stopni Celsjusza. Ich praca nie różni się zbyt od elektrohydraulicznych, a popularne modele to: DZEM 20 lub DZEM 30.

Zarówno zwalniaki jak i odbieraki prądu znajdują zastosowanie w wielu branżach. Popularne stało się także wykonywanie usług wiążących się z eksploatacją urządzeń dźwignicowych, owe przedsiębiorstwa zajmują się montowaniem oraz reperacją omawianych w materiale części.