W jaki sposób matematyka, czyli władczyni wszelkich nauk znajduje w współczesnych czasach zupełnie nowe zastosowania

Już w dawnych księgach zapisano, że wszechświat został ukształtowany według miary, wagi, a także liczby. W dalszych rozważaniach najistotniejsza będzie owa liczba, bowiem, jeżeli dogłębnie się zastanowimy, to od razu dojdziemy do stwierdzenia, że całkiem sporo dziedzin naszego życia pozostaje opisanych właśnie za pomocą liczb. I w żadnym przypadku nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na produktach położonych na półkach w sklepach wielkopowierzchniowych, lecz także o bardziej skomplikowane i znane najprawdopodobniej tylko ekspertom terminy, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Wspomniane wyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D.

Jeśli opisywany materiał okazał się dla Ciebie ciekawy, nie czekaj i zobacz szczegóły w linku – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe dane.

Żeby w ogóle powstały, wpierw musi zostać opracowany plan. Ten projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych programów komputerowych i dopiero potem powstaje prototyp. Dalsze jego losy zależą od tego, co mają do przekazania pomysłodawcy. Jeśli ten model spełnia normy nakreślone przez inżynierów, to można przystąpić do budowania gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym przypadku należy ponowić próbę i postępować tak aż do momentu, kiedy efekt poczynań będzie satysfakcjonujący. Jak już wspomnieliśmy na początku, matematyka oraz arytmetyka odgrywają w procesie prototypowania kluczową rolę, a bez wyliczeń zbudowanie modelu graniczyłoby z cudem.Termin szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak powiedzieć, złożonym, bo odnosi się do paru metod, którymi można osiągnąć wyznaczony efekt. Istnieje bowiem przynajmniej parę najbardziej znanych metod, dzięki którym powstają wspomniane prototypy, czyli np. selektywne spiekanie laserem lub stereolitografia. Każda z nich ma swoje zastosowanie w różnorakich gałęziach przemysłowych, od tej lotniczej zaczynając, a na tej medycznej kończąc (tutaj więcej informacji: .

druk 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, a dużo zależy od tego, co konkretnie ma zostać wykonane, z jakiego materiału i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z innymi, czyli tymi tradycyjnymi sposobami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie bywa przełomowym rozwiązaniem. Prototypy powstają nie dzięki szlifowaniu konkretnego materiału, ale dzięki odwrotnemu procesowi. Dlatego procesowi technologicznemu musi towarzyszyć precyzja możliwa do osiągnięcia tylko dzięki obliczeniom arytmetycznym. A odbiorcom gotowego produktu zależy przecież na tym, aby taki artykuł spełniał ich wymagania – w dzisiejszych czasach liczy się bowiem fachowe podejście, a bublami nikt nie jest już zainteresowany.