Garść cennych uwag dla tych rodziców, którzy wychowują nastolatków zafascynowanych internetem

Bycie ojcem bywa zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a jednocześnie wiąże się z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej techniki, a zwłaszcza technologii informatycznej, na młodego człowieka zaczyna czaić się coraz więcej zagrożeń. Jednakże z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać korzystania z notebooka – w końcu, jak poucza znane przysłowie, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Należy więc nade wszystko tłumaczyć dziecku, jak rozsądnie korzystać z zasobów internetu i wytypować sytuacje, w których piętnastolatek ma zachować szczególną czujność, a nawet meldować o podejrzanych zachowaniach innych internautów.

ojciec z córką

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego typu czynności, czyli tych czysto prewencyjnych, trzeba także zatroszczyć się o to, aby nasza pociecha nie posiadała dostępu do stron internetowych propagujących artykuły o frywolnym zabarwieniu. W tym przypadku warto zwłaszcza mieć na względzie piętnastolatków, którzy nie tylko bardzo dobrze wiedzą jak zablokować stronę internetową, lecz również jak ją odbezpieczyć.

Masz chęć zgłębić więcej na ten wątek? To świetnie, gdyż pod tym linkiem (https://drlaptop.pl/) znajdziesz interesujące informacje, które Cię zaabsorbują.

Niestety opiekunowie prawni nieczęsto nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności osób dorosłych niekiedy ograniczają się tylko do zrobienia zakupów w internecie bądź sprawdzenia programu telewizyjnego czy poczty mailowej. Można jednakże nabyć, a następnie wgrać program antywirusowy, który posiada dodatkową funkcjonalność – tzw. kontrolę rodzicielską.

Obecnie tylko w niektórych domach są ustawiane na meblach komputery stacjonarne, do których posiadają dostęp tak rodzice, jak i synowie i córki, bo coraz powszechniej korzysta się z laptopów bądź smartfonów. Jednak bez względu na wspomniany fakt, każdy z domowników pragnie zachować choć odrobinę prywatności, stąd powstają osobiste konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej chronić szczególnie istotne informacje, dla przykładu rozliczenie domowego budżetu czy trochę wstydliwe fotografie z urlopu, należy pomyśleć o zupełnie prostych, a zarazem efektywnych czynnościach. A mianowicie, wystarczy sprawdzić w sieci, jak zabezpieczyć folder hasłem, aby nikt niepowołany nie posiadał dostępu do tajnych danych.

Internet

Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasz trzynastolatek pasjonuje się nowymi technologiami internetowymi, to warto zatroszczyć się o to, żeby jego zainteresowania nie koncentrowały się jedynie na grach. Można dla przykładu wypunktować korzyści, które niesie ze sobą świadome wykorzystanie zasobów internetu. Kto teraz uwielbia rozmawiać ze znajomymi za pośrednictwem portali społecznościowych, ten w dojrzałym życiu będzie bardzo dobrze orientował się, że fanpage na fb w celach komercyjnych nie jest aż tak trudnym zajęciem, jak można byłoby się spodziewać. Szczególnie kiedy ma się kilkuletnią praktykę – przecież wiedzę teoretyczną można w miarę szybko uzupełnić.