W jaki sposób należycie zadbać o własny samochód, czyli kilka słów o pielęgnacji czterech kółek

Posiadaczy samochodów można podzielić na dwie kategorie. W skład pierwszej z nich zaliczają się pedanci, którzy bywają na myjni kilka razy w tygodniu. Drugą kategorię natomiast stanowią osoby, jakie nie przykładajążadnejuwagi do czystości auta. Najrozsądniej znaleźć tak zwany złoty środek. Można, a nawet powinno się dbać o samochód. Nie wpadajmy przy tym w przesadę, bo – jak powszechnie wiadomo – „lepsze” jest wrogiem „dobrego”.

biały samochód

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób umyć auto, żeby go nie zarysować? W pierwszej kolejności odpadną myjnie mechaniczne, bo są mało wydajne. Nie dość, iż nie są w stanie doczyścić najbardziej brudnych części auta, to w dodatku jest duże prawdopodobieństwo, iż drobinki pyłu zarysują lakier. Atrakcyjną alternatywą jest w takim wypadku myjnia (https://www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_kanalizacji_techkar/weze_kanalizacji_35m_techkar,2,3605) ręczna. Pamiętajmy jednak o tym, że i w tym wypadku musimy wziąć pod uwagę plusy i minusy. Myjnia (www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/osprzet_myjek_techkar/zestaw_pistolet_lanca_waz_techkar,2,3583) ręczna, zwłaszcza, kiedy mamy starsze auto, może źle wpływać na stan lakieru. W najgorszym wypadku rezultatem może stać się odpryskiwanie lakieru. Z tych powodów wiele ludzi stawia na samodzielne mycie auta. Z pomocą porządnych środków chemicznych nasze pojazdy będą wprost lśniące. Zyskamy przy tym pewność, iż nasze samochody są w dobrych rękach oraz nie spotka nas żadna przykra niespodzianka – więcej .

Odpowiednie kosmetyki samochodowe to klucz do sukcesu. Analogicznie sprawy się mają w wypadku ścierek oraz innych szmatek. Nie każdy wie, iż najlepiej do czyszczenia auta używać ściereczek z mikrofibry. Dlaczego nie należy używać gąbki? Bo gromadzi się na niej piasek, jaki może zarysować lakier. Na naszej liście zakupów muszą się znaleźć środki do czyszczenia aluminium. Są one bardzo istotne, w przypadku gdy posiadamy aluminiowe felgi. Środki do czyszczenia aluminium sprawią, że felgi będą wyglądały jak nowe. Nie zapominajmy o tym, że kosmetyki samochodowe należy dobrać z rozmysłem. Na pewno przydadzą się nam szampony, środki nabłyszczające, woski a także powłoki ochronne do lakieru. Ponadto należy kupić solidne kosmetyki samochodowe do wnętrza samochodu. Mowa tu o pielęgnowaniu deski rozdzielczej i innych elementów. Samo odkurzanie może być niewystarczające. Jak często musimy myć cztery kółka? Częstotliwość może być różna w zależności od poszczególnych pór roku. Na jesieni i zimą trzeba myć pojazdy nieco częściej.

myjnia

Źródło: http://www.morguefile.com/
Błoto, deszcz a także śnieg źle wpływają na nasze samochody. Wiosną albo latem sprawa jest o wiele bardziej łatwa. Niewielka ilość opadów , cudowna pogoda i dobre warunki wpływają na to, iż pojazdy pozostają czyste o wiele dłużej. W efekcie auta możemy myć średnio raz na 2 tygodnie. W szczególności, kiedy mamy auto w białym albo innym jasnym kolorze. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o jego czystość, wtedy w każdej chwili możemy się spodziewać dowcipu żartownisiów, którzy na zakurzonej masce napiszą: „Eksperyment NASA. Nie myć!”