Istotność bezpieczeństwa komputerowego w firmie

O atutach internetu nie potrzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uświadomić sobie że korzystamy z internetu na co dzień, chociażby kupując buty. Znaczna cześć z nas przynajmniej sprawdza w tenże sposób ceny nim przespaceruje się do marketu. Słuchamy w internecie muzyki a coraz to częściej również ukochanego radia lub oglądamy telewizję. Jest to całkowicie naturalne.

sieć

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
Tak samo normalne dla nas jest że w pracy korzystamy z sieci wewnętrznej, tak zwanej sieci LAN nazywanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można zapytać czym jest taka sieć i czym odróżnia się od internetu. A więc w sposób obrazowy możemy porównać sieć internetową do budowli użyteczności publicznej, przykładowo kina, gdzie wejść może każda osoba, zaś wewnętrzna sieć to przyjmijmy – nasz dom. Tutaj mogą wkroczyć tylko mieszkańcy czy też goście przez nas zaproszeni.
Oczywiście obie te sieci – lokalna i publiczna mogą się z sobą stykać, jednakowo jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwym mieszkanie w domu bez drzwi. Tak samo nie miałoby sensu istnienie internetu i sieci obejmującej tylko przedsiębiorstwo jeśliby nie dało się wymieniać między nimi informacji. Trzeba tylko mieć pojęcie co ujawniamy innym, a co jest tylko nasze.

sieć lan

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczową kwestią jest zatem bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest że jest ona ochraniana przed atakami z sieci internetowej tak wirusów jak i ludzi. Temu służą specjalistyczne zapory internetowe, oprogramowania antywirusowe. Pełnią one funkcje zamków i systemów alarmowych w naszych domach.

Specjaliści od bezpieczeństwa informatycznego zwracają uwagę iż takie zabezpieczenia jak przedstawione wyżej – choć konieczne – nie wystarczą. Zalecają również ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie jedynie na styku z internetem, ponieważ z badań wypływa że najwięcej przypadków kradzieży danych odbywa się wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z domem – mimo że mamy porządnie zabezpieczone drzwi elektrozaczepy Bira zewnętrzne niekiedy przydaje się także kluczyk do szafki z medykamentami ażeby nikt niepowołany się tam nie dostał. Odpowiednikiem takiego kluczyka do szafki są uprawnienia nadawane pojedynczym pracownikom oraz ochrona fizyczna serwerowni, to jest odpowiednie zabezpieczenie tego pomieszczenia.