Nowatorska technologia w firmie to gwarancja sukcesu. Czy słyszałeś o cloud computing?

Jak to jest z tymi obecnymi systemami bezpieczeństwa, a zwłaszcza z coraz bardziej popularnym przetwarzaniem w chmurze, tak zwanym cloud computing. Technologia wydaje się niezwykle nowoczesna i zaawansowana, lecz jednakowoż nie każdy jest przekonany do tego rozwiązania. Jak to właściwie wygląda?

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) jest model dostarczania usług informatycznych, zapewnia to dostęp do współdzielonych zasobów, na które mogą składać się serwery, pamięć masowa, aplikacje i pozostałe dodatkowe usługi. Wszystko to oznacza, że osiągalne jest przetwarzanie i przechowywanie danych przy pomocy sieci. To rozwiązanie jest niezwykle pomocne, gdyż nie jesteśmy zmuszeni inwestować w kosztowną infrastrukturę, nie ma również przymusu instalowania oprogramowania w siedzibie naszej firmy.

Opłata natomiast jest określana jedynie za zużyte zasoby. Istnieje jednak sprawa, która budzi trwogę u przedsiębiorców. Otóż, zarządzanie sprzętem i bezpieczeństwo danych leży po stronie dostawcy tej usługi.

Wejdź do kolejnego artykułu oraz czytaj dodatkowe wątki (http://www.copyline.pl/serwis/) na ten bardzo interesujący temat. Szczegółowe wiadomości opracowaliśmy dla Ciebie z ogromną przyjemnością.

To niepokoi niektórych, bo obawiają się, że stracą wiadomości o swoich klientach, czy to w wyniku zwykłej awarii czy może ataku hakerskiego. Nie ma się czego obawiać, choć ryzyko jest zawsze, właściwie jak w każdym zabezpieczeniu. Zwłaszcza można się obawiać, kiedy powierzymy nasze dane firmom, które nie mogą się poszczycić doświadczeniem w tym zakresie. Najlepiej więc wybrać sprawdzonych, lecz również rodzimych dostawców, co sprawia, iż wiemy w jakim miejscu są umieszczone nasze dane, a ponadto, czy są skutecznie chronione.

Dodatkowo, tego typu firmy mające konkretne kompetencje i doświadczenie w dziedzinie wdrażania chmury, dobrze zdają sobie sprawę, że tak samo ważne jest, aby zadbać także o backup danych (co oznacza odzyskiwanie danych) i archiwizację. To konieczne, ażeby chronić dane (zobacz odbiór elektroniki na terenie Gdańska) przed niespodziewaną utratą, na przykład z powodu awarii. Jak jednak rozpoznać, czy konkretna firma jest profesjonalna? Dobrze rokuje doświadczenie, to iż określona firma jest na rynku już pewien czas. Istotne są też certyfikaty, potwierdzają one kompetencje w danej dziedzinie.