Włączniki i gniazda wtykowe warto, by były nie tylko ładne, ale także poręczne

Rozstawienie gniazd elektrycznych i włączników, warto zaplanować w fazie tworzenia instalacji elektrycznej. Zasadą jest, że łączniki montuje się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak spiżarka czy garderoba, ale też łazienka, łączniki instalacyjne sugeruje się zakładać przed wejściem. Aby były funkcjonalne w użytkowaniu.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno łączniki oświetlenia, jak i kontakty różnią się wzornictwem, funkcjami, techniką zakładania a także obsługi. Występują w szerokiej palecie barw. Najpowszechniejsze są nadal białe i kremowe. Zrobione są z różnorodnego tworzywa.

Choć bardzo często widuje się sprzęt stworzony z niewrażliwego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można również spotkać łączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet drewna. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Twórczość producentów w tej materii nie ma zasadniczo żadnych barier. Kiedy pragniemy sterować światłem z trzech punktów, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, konieczne będą trzy miejsca do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takiej sytuacji same łączniki schodowe nie wystarczą. Instalację oświetleniową należy uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który dopina się między dwa łączniki schodowe. Część włączników ma tzw. ściemniacze, umożliwiające oprócz funkcji włączania i wyłączania oświetlenia także zmianę jego nasilenia.

Ze ściemniaczy, najchętniej korzysta się, żeby wytworzyć odpowiedni nastrój, np. w trakcie oglądania filmu . Niektóre ściemniacze wyposażone są we właściwe diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Ich pracą można kierować ręcznie albo za pomocą pilota. Kupując włącznik ze ściemniaczem, warto zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także natężenie światła opraw energooszczędnych i diodowych typu LED. Sprawdź tutaj: polecana oferta.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazda elektryczne (sprawdź berker r.3) można łączyć ze sterownikami natężenia światła, ale również łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też tradycyjnymi wyłącznikami. Ma to znaczenie zazwyczaj wtedy, gdy do kontaktów podłączonych jest kilka urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby pozbyć się niepotrzebnych nakładów, trzeba przy pomocy przełącznika odciąć dopływ energii.