Wymiana akumulatora to nie taka prosta sprawa. Powinniśmy pamiętać o wielu czynnikach, żeby wszystko normalnie działało

Wybieranie akumulatora o znacznej pojemności to niezwykle ważna kwestia. Z jednej strony bowiem ma ona wpływ na osiągi i okres pracy modeli, z drugiej zaś może się przyczynić do popsucia elektroniki w modelu, zresztą sam akumulator może błyskawicznie utracić swoje właściwości. To niezwykle istotne, żeby skutecznie dobrać odpowiedni pakiet, baterii czy akumulatora, by nie mieć trudności w przyszłości.

akumulator modelarski

Najistotniejsze, ażeby cechował się on identycznym typem, czyli przykładowo NiMh oraz napięciem jak model fabryczny, taki właśnie jak seryjnie zamontowany w naszym modelu.

Jeśli Twoim celem na dziś jest odszukanie następnego tak nieszablonowego materiału jak ten, to bardzo zalecamy tą treść. Pomyśl o tym – ona Ci się spodoba.

Nic nie przeszkadza, by montować akumulator o bardziej znacznym napięciu, ale jest to zależne od specyfikacji obrotów i silnika danego modelu. Inny bardzo istotny parametr to pojemność. Najprościej sprawę ujmując, im bardziej znaczna pojemność tym dłuższy czas pracy modelu. Musimy jednakowoż mieć na uwadze, iż pakiety o większej pojemności odznaczają się bardziej znaczną wydajnością prądową, a dzięki tym cechom zabawa modelem może się dosyć przedłużyć.

Nie ma jednakowoż tak wspaniale, ponieważ z powodu dłuższej pracy może dojść do przegrzania silnika lub regulatora. A dzieje się tak że zostały one wybrane przez producenta, w ten sposób, ażeby działały niezawodnie, przykładowo akumulator rc o oryginalnej pojemności. Zawsze trzeba także zwrócić uwagę na wymiary, ponieważ większa pojemność to raczej bardziej znaczne wymiary, co w efekcie może sprawić, iż pakiet będzie za duży do naszego modelu. Jeśli mowa o modelach latających, to równie istotna jest waga produktu – więcej na ten temat akumulatory lipo. Oczywiście, w tej okoliczności ważne znaczenie ma wyważenie samolotu lub helikoptera i jego środek ciężkości. Kolejna ważna sprawa to prąd rozładowania wyrażany w jednostkach (C).

To ważne, nigdy nie możemy montować pakietów o prądzie rozładowania mniejszym niż prąd rozładowania akumulatora fabrycznego. Pamiętajmy bowiem, że zbyt niski prąd rozładowania może mieć wpływ na uszkodzenie elektroniki modeli, z pewnością więc doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. I ostatnia uwaga na koniec. Jeśli kupimy nowy akumulator modelarski odmiennego typu niż oryginalny, o całkiem innym napięciu czy nawet pojemność, to na pewno musimy pamiętać o ładowarce. Zmiana akumulatora bowiem będzie się wiązać z koniecznością wymiany ładowarki.