Wymiana akumulatora to nie taka prosta sprawa. Powinniśmy pamiętać o wielu czynnikach, żeby wszystko normalnie działało

Wybieranie akumulatora o znacznej pojemności to niezwykle ważna kwestia. Z jednej strony bowiem ma ona wpływ na osiągi i okres pracy modeli, z drugiej zaś może się przyczynić do popsucia elektroniki w modelu, zresztą sam akumulator może błyskawicznie utracić swoje właściwości. To niezwykle istotne, żeby skutecznie dobrać odpowiedni pakiet, baterii czy akumulatora, by nie mieć trudności w przyszłości.

akumulator modelarski

Najistotniejsze, ażeby cechował się on identycznym typem, czyli przykładowo NiMh oraz napięciem jak model fabryczny, taki właśnie jak seryjnie zamontowany w naszym modelu. Nic nie przeszkadza, by montować akumulator o bardziej znacznym napięciu, ale jest to zależne od specyfikacji obrotów i silnika danego modelu.

Jeżeli zastosowana w tym artykule narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu (http://bio-diag.pl/sprzet/biochemia/) podobne porady – one odnoszą się do zbliżonej tematyki.

Inny bardzo istotny parametr to pojemność. Najprościej sprawę ujmując, im bardziej znaczna pojemność tym dłuższy czas pracy modelu. Musimy jednakowoż mieć na uwadze, iż pakiety o większej pojemności odznaczają się bardziej znaczną wydajnością prądową, a dzięki tym cechom zabawa modelem może się dosyć przedłużyć.

Nie ma jednakowoż tak wspaniale, ponieważ z powodu dłuższej pracy może dojść do przegrzania silnika lub regulatora. A dzieje się tak że zostały one wybrane przez producenta, w ten sposób, ażeby działały niezawodnie, przykładowo akumulator rc o oryginalnej pojemności. Zawsze trzeba także zwrócić uwagę na wymiary, ponieważ większa pojemność to raczej bardziej znaczne wymiary, co w efekcie może sprawić, iż pakiet będzie za duży do naszego modelu. Jeśli mowa o modelach latających, to równie istotna jest waga produktu – więcej na ten temat akumulatory lipo. Oczywiście, w tej okoliczności ważne znaczenie ma wyważenie samolotu lub helikoptera i jego środek ciężkości. Kolejna ważna sprawa to prąd rozładowania wyrażany w jednostkach (C).

To ważne, nigdy nie możemy montować pakietów o prądzie rozładowania mniejszym niż prąd rozładowania akumulatora fabrycznego. Pamiętajmy bowiem, że zbyt niski prąd rozładowania może mieć wpływ na uszkodzenie elektroniki modeli, z pewnością więc doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. I ostatnia uwaga na koniec. Jeśli kupimy nowy akumulator modelarski odmiennego typu niż oryginalny, o całkiem innym napięciu czy nawet pojemność, to na pewno musimy pamiętać o ładowarce. Zmiana akumulatora bowiem będzie się wiązać z koniecznością wymiany ładowarki.