Księgowość w małej działalności

Dla wielu przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Właściciel firmy zmaga się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przytłoczony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej.

Stworzyliśmy dla Ciebie interesujący fakt (https://www.progresdisplays.pl/x-bannery) – tam wyszukasz masę ciekawych informacji oraz wątków. Nie czekaj tylko wejdź!

To dobry wybór, albowiem wykwalifikowana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – wypełnij pit w 2015). Spora odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy a także obowiązek bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania powodują, iż wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Toteż, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, warto zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, cierpiąc na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala spokojnie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy wymagane są do tego kursy księgowości? Praktycznie nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza jest mimo wszystko konieczna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji przez internet.