Księgowość w małej działalności

Dla wielu przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Właściciel firmy zmaga się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przytłoczony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej.

Stworzyliśmy dla Ciebie interesujący fakt (https://www.progresdisplays.pl/x-bannery) – tam wyszukasz masę ciekawych informacji oraz wątków. Nie czekaj tylko wejdź!

To dobry wybór, albowiem wykwalifikowana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – wypełnij pit w 2015). Spora odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy a także obowiązek bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania powodują, iż wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Toteż, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, warto zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, cierpiąc na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala spokojnie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy wymagane są do tego kursy księgowości? Praktycznie nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza jest mimo wszystko konieczna.

Zaintrygował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to bez ociągania przeczytaj także to użyteczne omówienie. Zwyczajnie kliknij tutaj a na pewno się nie rozczarujesz!

Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji przez internet.