Świetny pomysł na hobby, a może drogie zabawki dla bogaczy, czyli kilka słów o modelarstwie rc

Modelarstwo rc, to znaczy modele, jakie są sterowane zdalnie za pomocą fal elektromagnetycznych. Któż z nas będąc małym dzieckiem nie śnił o tym, aby posiadać niewielki model wyścigówki ze zdalnym sterowaniem?

akumulator lipo

Ostatnio modelarstwo rc jest coraz bardziej popularne, a czas gdy dostępne było właściwie tylko dla pasjonatów, jacy sami własnoręcznie tworzyli swoje modele mamy już dawno za sobą. Sklepy modelarskie rc oferują bogaty wybór zarówno gotowych modeli a również elementów potrzebnych do ich budowy. Od czego jednak rozpocząć przygodę z modelarstwem? Modele możemy generalnie podzielić na jeżdżące, pływające oraz latające. Naszą zabawę z modelarstwem trzeba więc zacząć od wybrania rodzaju modelu, jaki będzie nas interesował. Dla początkujących amatorów zaleca się modele, które nie są zbyt trudne w prowadzeniu. Rozmaite sklepy modelarskie rc mają w swojej ofercie takie modele nawet za kilkaset złotych.

Kolejnym krokiem jest wybór typu napędu, jaki zostaniezastosowany w naszym modelu. Obecnie do napędu modeli stosuje się silniki spalinowe, które wymagają specjalnego paliwa nitro, czyli odpowiedniej mieszanki nitrometanu, lub silniki elektryczne, które wymagają odpowiednich źródeł energii, jak na przykład akumulatory lipo, czyli litowo-polimerowe. Napęd spalinowy zalecany jest jednakże dla bardziej doświadczonych,ponieważ ich obsługa jest znacznie wymagająca, a również konieczne jest odpowiednie przygotowanie, a właściwie dotarcie silnika i regulacja. Najbardziej zaawansowane są oczywiście modele latające, które wymagają niezwykłej wprawy do tego, by nimi sterować. W modelach samolotów stosuje się także silniki odrzutowe.

wnętrze akumulatora samochodowego

Autor: Dilshan Jayakody
Źródło: http://www.flickr.com
Ze względu na rozmiary takich modeli, jakie osiągają nawet ponad metr długości oraz tyle samo rozpiętości skrzydeł, a również prędkość jaką mogą one osiągać, czyli do 250 kilometrów na godzinę te modele mogą być naprawdę niebezpieczne i potrzebne jest duże doświadczenie, by nimi kierować. Ceny takich modeli są także odpowiednio większe. Za najszybsze modele z silnikami odrzutowymi trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy zł. Początkujący amatorzy modelarstwa rc powinni jednakże postawić na modele jeżdżące z silnikami elektrycznymi wyposażone w akumulatory lipo. Modelarstwo rc może być wymagającym hobby, ale by rozpocząć z nim przygodę wcale nie trzeba dysponować ogromnymi funduszami. Wystarczy odwiedzić sklepy modelarskie rc i kupić swój pierwszy model, a na pewno uśmiech długo nie zejdzie nam z twarzy.