Specyfika crowdfundingu

Crowdfunding wciąż jest zjawiskiem stosunkowo młodym w Polsce. W skali świata pojawił się trochę wcześniej, zdobywając szybko duże powodzenie. Mówiąc ogólnie opiera się na finansowaniu różnych przedsięwzięć za pośrednictwem Internetu.

crowdfunding ikonografika

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Sieć WWW jest bowiem aktualnie ogromnie popularnym i chętnie stosowanym medium. Użytkownicy Internetu tworzą bardzo liczną masę, która jest w stanie osiągnąć bardzo dużo przy odpowiednim wkładzie własnym. Istota crowdfundingu tkwi w jak największej liczbie osób, które postanowią wspierać dany cel.

Zainteresował Cię ten tekst? Wystarczy kliknąć w poniższy link i można zobaczyć także (https://www.ambitni.edu.pl/kurs-programowania-zlozonosc-algorytmow-sortowania/) kolejne nasze publikacje. Mamy nadzieję, że także Ci się spodobają.

Sumy wysyłane przez użytkowników są bardzo zróżnicowane, mogą być niskie. Istotne, by na określony cel wpłaty zrobiło jak najwięcej osób. Na portalach crowdfundingowych autor danego projektu określa czas, w jakim odbywa się finansowanie danej rzeczy. Celem jest zgromadzenie konkretnej kwoty w wyznaczonym czasie.

Przedsięwzięcia finansowane za pomocą crowdfundingu

Praca zespołowa

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Finansowanie społecznościowe to rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie bardzo różnorodnych celów. Na takich witrynach jak indiegogo w Polsce udzielają się rozmaici użytkownicy, część z nich jest przykładowo artystami, którzy chcą ukończyć własne dzieła z wykorzystaniem crowdfundingu.

Często zdarza się, że tą metodą zespoły muzyczne próbują zgromadzić środki finansowe na wydanie debiutanckiej płyty i tylko dzięki tym formom finansowania może im się to udać. Na portalach tego typu można znaleźć również projekty dotyczące chęci utworzenia własnego biznesu przez niektóre osoby. Jest też spora część projektów opierających się na zagranicznych podróżach, na które gromadzone są środki.Crowdfunding na terenie Polski

Jak już było nadmienione na terenie Polski finansowanie internetowe jest procesem stosunkowo nowym, lecz ulega prężnemu rozwojowi. W obrębie państwa bardzo wielu osobom udało się do tej pory osiągnąć zamierzone cele i spełnić marzenia dzięki finansowaniu społecznościowemu. Na polski crowdfunding składa się szereg stron internetowych, zarówno o charakterze ogólnym, jak i takich, które są typowo stworzone do wybranej dziedziny – rodzimy portal crowdfundingowy. Są więc strony dotyczące tylko projektów o charakterze artystycznym, jak również takie, które dotyczą działalności charytatywnej. Z najpopularniejszych stron tego rodzaju korzysta kilka tysięcy użytkowników.